Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Co robi adwokat? Dowiedz się, gdzie go szukać

Spis treści
- Czym zajmuje się adwokat?
- Kiedy skorzystać z usług adwokata?
- Gdzie szukać adwokata?
- Ile kosztuje adwokat?
Adwokat w fantazji wielu z nas to wyłącznie zagorzały obrońca swoich klientów w sądzie, ze słowem na ustach: „Sprzeciw!”. Jednak jego kompetencje sięgają dużo dalej. Adwokaci specjalizują się zwykle w określonych dziedzinach prawa. Dzięki temu mogą dzielić się z innymi swoją wiedzą i doradzać w różnych sprawach. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zadań adwokata? Czytaj dalej!
Czym zajmuje się adwokat?
Adwokat jest prawnikiem, który świadczy pomoc prawną na różne sposoby. Co ciekawe, nazwa tego zawodu pochodzi z języka łacińskiego i znaczy „wzywać na pomoc”. Z czym więc możesz się do niego zwrócić? Do zajęć adwokata m.in. należy:
Przeczytaj również: Kiedy poszkodowany pracownik powinien ubiegać się swoich praw w sądzie?
- udzielanie darmowych i płatnych porad z zakresu prawa (cywilnego, karnego, skarbowego, rodzinnego, gospodarczego i innego),
- prowadzenie mediacji, a jeśli nie dojdzie do porozumienia —
- reprezentowanie w sądzie,
- sporządzanie umów,
- opracowywaniu opinii,
- reprezentowanie przedsiębiorstw przed urzędami,
- pisanie pozwów,
- ciągłe dokształcanie się i aktualizowanie wiedzy prawniczej.
Warto też wspomnieć o tym, że najczęstszymi rodzajami adwokatów, jacy występują na rynku są:
- adwokat rozwodowy,
- adwokat rodzinny,
- adwokat od spraw spadkowych,
- adwokat od spraw gospodarczych,
- adwokat od spraw karnych.
Kiedy skorzystać z usług adwokata?
Na co dzień rozwiązujesz swoje problemy sam. Nie potrzebujesz do tego ogromnej wiedzy, mini “doktorat” można zrobić łatwo i szybko, chociażby korzystając z internetu. Są jednak sprawy, gdzie fachowa wiedza oraz specjalne umiejętności są wymagane. Tak jest z kwestiami prawnymi. Zgodnie ze złotą zasadą: „nieznajomość prawa szkodzi”. Dlatego, jeśli nie wiesz, jak uporać się z jakąś sytuacją, najlepiej jest udać się do fachowca.
Przeczytaj również: Jak dobrze przygotować się do sprawy o alimenty?
Gdzie szukać adwokata?
Zastanawiasz się, jak znaleźć specjalistę? W internecie dostępny jest rejestr adwokatów, na stronie Krajowego Rejestru Adwokatów i Aplikantów Adwokackich. Umieszczona tam wyszukiwarka adwokatów ma pomóc zainteresowanym odszukać prawnika tego rodzaju w swojej okolicy. Warto tam zajrzeć nawet wtedy, gdy zamierza się udać do kogoś z polecenia. W ten sposób można upewnić się, że dana osoba ma właściwe kompetencje i kwalifikacje do wykonywania swojego zawodu.
Przeczytaj również: Kiedy warto zgłosić się do adwokata w sprawie prawa karnego?
Ile kosztuje adwokat?
To, ile weźmie adwokat za udzielenie pomocy, zależy na przykład od tego:
- ile pism musi sporządzić,
- ile porad udzielił,
- jakie rodzaje i w jakiej liczbie czynności podjął.
Cennik ustalany jest indywidualnie. Są stawki minimalne, wyznaczone w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie z dnia 22 października 2015 r. Opłaty za konkretne usługi są też opodatkowane. Przy sprawach sądowych wymagane jest dodatkowo uiszczenie opłat sądowych. Jeśli kogoś nie stać na skorzystanie z pomocy prawnika, może być przydzielony adwokat z urzędu. W takiej sytuacji jednakże trzeba przedstawić dowody na to, że poniesienie kosztów procesu wiązałoby się ze szkodą dla potrzeb swoich i rodziny, w stosownym oświadczeniu. Adwokat nie zawsze jest przyznawany, jeśli strona może sama poradzić sobie w postępowaniu sądowym. Możliwe jest wskazanie konkretnego adwokata, ostateczną decyzję jednak sąd podejmuje samodzielnie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana