Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Co grozi za jazdę wyeksploatowanym autem?
Samochody nie są wieczne. Przychodzi moment, w którym należy oddać je do kasacji. Niektóre osoby nie przejmują się jednak aktami prawnymi i jeżdżą wyeksploatowanymi pojazdami, siejąc zagrożenie na drogach. Jakie konsekwencje mogą ponieść tacy kierowcy? Co zrobić z wrakami, które zostały porzucone w miejscach publicznych?
Kiedy warto oddać samochód do złomowania?
Złomowanie auta warto przeprowadzić w kilku określonych sytuacjach. Jedną z nich jest szkoda całkowita po wypadku drogowym. Bardzo zniszczony i niezdatny do użytku pojazd nie powinien zalegać na posesji lub garażu (obowiązują za to kary i konsekwencje z ubezpieczeniem).
Warto pamiętać, że poruszanie się wyeksploatowanym samochodem może zaburzać bezpieczeństwo ruchu na drodze. To zagrożenie nie tylko dla kierowcy i pasażerów, ale też innych uczestników ruchu. Za takie działanie grozi mandat lub nawet odebranie prawa jazdy.
Pojazdy niezdatne do dalszej eksploatacji lub całkowicie zbędne dla właściciela powinny zostać koniecznie zezłomowane. Można tego dokonać w legalnych stacjach demontażu pojazdów. W takim punkcie można otrzymać zaświadczenie o kasacji, dzięki któremu dokona się wyrejestrowania auta oraz rezygnacji z obowiązującego ubezpieczenia OC.
Firma Skup Samochodów za Gotówkę zajmuje się profesjonalnym złomowaniem wyeksploatowanych, uszkodzonych pojazdów. Przedsiębiorstwo specjalizuje się także w skupie metali, aut, złomu stalowego, sprzętów RTV i AGD. Doświadczeni pracownicy dbają o załatwienie wszelkich formalności, a wszystkie działania są legalne.
Co zrobić z porzuconymi wrakami?
Postępowanie z porzuconymi wrakami jest regulowane przez odpowiednie akty prawne: ustawę z dnia 20 czerwca 1997r. (Ustawę o ruchu drogowym). Według artykułu 50a policja lub straż gminna mogą się zająć usunięciem pojazdu, w którym pojawiają się wyraźne oznaki wyeksploatowania (wycieki płynów eksploatacyjnych, rozbite szyby, zdemontowane podzespoły). Wszystko odbywa się na koszt właściciela. Jeśli pojazd nie posiada tablic rejestracyjnych, odpowiednie służby poszukują właściciela wraku i wzywają go do jego usunięcia (dyspozycja w formie pisemnej). Po 2 tygodniach wrak może zostać umieszczony na parkingu depozytowym, strefie zamieszkania lub strefie ruchu. Właściciel pojazdu odpowiada za koszty holowania i postoju na takim parkingu (doba to około kilkadziesiąt złotych). Otrzyma on także mandat za porzucenie pojazdu w miejscu publicznym (do 500 zł). Jeśli samochód zagrażał bezpieczeństwu okolicznej ludności, mandat adekwatnie wzrośnie (nawet do 1500 zł). Pojawiają się także kary finansowe za nieopłacone OC.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana