Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
Alimenty na małżonka po rozwodzie – kiedy przysługują?
Choć obowiązek płacenia alimentów kojarzy się głównie z dziećmi, mogą zostać orzeczone także na poczet małżonka. Okazuje się, że wcale nie jest to tak rzadka sytuacja. O alimenty można wystąpić w czasie postępowania rozwodowego, ale i po jego zakończeniu. Nałożenie alimentów jest możliwe nawet wtedy, gdy małżonkowie podpisali intercyzę. Dowiedz się, kiedy można starać się o ich zasądzenie.
Alimenty na małżonka w trakcie małżeństwa
Alimenty mogą zostać nałożone na jednego z małżonków jeszcze w trakcie małżeństwa, czyli przed rozwodem. Podstawą jest art. 27 kodeksu rodzinnego. Przepis ten stanowi, że oboje małżonkowie są zobowiązani, by według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. W sytuacji gdy jeden z małżonków nie wywiązuje się z powyższego obowiązku, drugi małżonek może wystąpić do sądu z żądaniem, aby nałożył na tego pierwszego alimenty. Taka sytuacja może mieć miejsce również, jeśli para jest w separacji.
Przeczytaj również: Jakie są zalety pomocy prawnej online?
Alimenty na małżonka po rozwodzie
Obowiązek płacenia alimentów na małżonka po rozwodzie zależy od tego, w jaki sposób zostało rozwiązane małżeństwo: przez rozwód bez orzekania o winie czy przez rozwód z orzekaniem o winie.
Przeczytaj również: Kiedy warto zgłosić się do adwokata w sprawie prawa karnego?
Rozwód bez orzekania o winie. W takim przypadku Sąd nie zajmuje się winą w rozkładzie pożycia małżeńskiego, ponieważ rozwód następuje na zgodne żądanie małżonków. W sytuacji orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie małżonek może żądać alimentów w przypadku, gdy popadnie w niedostatek. Co to oznacza? Jest to na tyle trudna sytuacja życiowa małżonka, w której nie jest on w stanie zapewnić sobie środków pieniężnych na zaspokojenie podstawowych potrzeb.
Przeczytaj również: Jak dobrze przygotować się do sprawy o alimenty?
Rozwód z orzekaniem o winie. To trudniejszy przypadek, dlatego warto znaleźć prawnika wyspecjalizowanego w takich sprawach (np. Kancelaria adwokacka Krzysztofa Bieniasa). Gdy jeden z małżonków został uznany za winnego rozwodu, drugi z małżonków może domagać się od niego alimentów, nawet gdy nie znajdzie się w niedostatku. Warunkiem ich otrzymania jest wykazanie, że w związku z rozwodem pogorszyła się sytuacja materialna małżonka niewinnego.
Jak ustala się wysokość alimentów? Zależy ona od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego małżonka oraz majątkowych i zarobkowych możliwości małżonka zobowiązanego. Poprzez usprawiedliwione potrzeby małżonka będącego w niedostatku rozumie się takie potrzeby, których zaspokojenie jest konieczne do godziwego życia. Ustalając konkretną kwotę, bierze się pod uwagę zarobki oraz wydatki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana