Udało się sprawnie rozwiązać Twój problem prawny? W końcu zakończyła się przeciągająca się sprawa sądowa? Notariusz profesjonalnie obsłużył transakcję kupna nieruchomości i chcesz go polecić? Jeśli tak było, koniecznie zostaw po sobie komentarz, w którym opiszesz swoje doświadczenie. Innym pomożesz znaleźć godnego zaufania prawnika, a nam – rozwijać bazę przedsiębiorstw. Sprawdź ofertę na po-prawnie.pl!
3 zalety podpisania umowy przedwstępnej u notariusza
Planujesz kupić nieruchomość i chcesz w jak największym stopniu zabezpieczyć swoje interesy? A może zamierzasz zawrzeć umowę majątkową małżeńską lub umowę licencyjną? Niezależnie od tego, czego dokładnie dotyczy Twoja sprawa, pamiętaj, że przed podpisaniem umowy przyrzeczonej zawsze warto zdecydować się na przedwstępną umowę u notariusza. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części naszego artykułu.
Czym jest umowa przedwstępna? Co na jej temat mówi kodeks cywilny?
Na początek warto wyjaśnić, czym tak właściwie jest umowa przedwstępna i co ją różni od umowy przyrzeczonej. Notariusze będący przedstawicielami takich kancelarii jak kancelaria notarialna w Katowicach bardzo często są pytani o tę kwestię przez swoich klientów. Zgodnie z art. 389. Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny jest to umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna). Co ważne, w jej treści powinny zostać określone istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.
Przeczytaj również: Co zawiera akt notarialny?
W kodeksie cywilnym poruszono też kwestię terminu, w którym powinna zostać zawarta umowa oznaczona od momentu zawarcia umowy przedwstępnej. Jeśli nie został on sprecyzowany, to umowa przyrzeczona powinna zostać podpisana w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia tej umowy. Należy jednak pamiętać o tym, że jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie.
Przeczytaj również: Jakie elementy musi zawierać akt notarialny?
Jeśli jednak minie rok od zawarcia umowy przedwstępnej, a termin podpisania umowy przyrzeczonej nadal nie zostanie określony, nie można żądać jej zawarcia.
Przeczytaj również: Czym zajmuje się biuro notarialne?
Dlaczego warto zawrzeć umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego?
Umowę przedwstępną można zawrzeć w zwykłej formie pisemnej, czyli bez udziału notariusza, ale można też zdecydować się na dokument w formie aktu notarialnego. Liczna grupa osób decyduje się na tę drugą opcję, chcąc w 100% zabezpieczyć swoje interesy. Należy podkreślić, że podpisanie umowy przedwstępnej u notariusza chroni przed sytuacją, w której druga strona wycofa się ze swoich zobowiązań – może to, oczywiście, zrobić, ale zawarcie tak wiążącej umowy może ją przed tym powstrzymać. Poza tym daje szersze możliwości dowodzenia swoich racji przed sądem, a tym samym pozwala na szybszy i sprawniejszy proces. Co jednak najważniejsze – gwarantuje spokój i zwiększa szanse na to, że finalnie sprawa i tak zakończy się sukcesem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana